מה מגדיר מבנה למסוכן? הסבר מפורט + דוגמאות

ישנם שכונות ישנות מאד, שהמבנים בתוכן הם מבנים מסוכנים לא כל מבנה ישן, הוא מסוכן, אלא יש מספר כללים הקובעים, שהמבנה עצמו יוגדר מבנה מסוכן. מבנה מסוכן אינו מסוכן רק מבחינת הנראות שלו, אלא עלול להביא מפגעים אל הדיירים, ואף השכונה, כמו נחשים, חולדות או כל מיני חיות שאוהבות מבנים נטושים, וגם עלול להיות מסוכן מחינה פיזית סכנת התמוטטות, וכן ציוד ישן אינסטלציה, חשמל, ישן, וכל אלה עלולים לגרום לפציעה או מוות לעיתים. 

במאמר זה נברר על מבנה מסוכן, מהו צו מבנה מסוכן? איך מטפלים בהריסת מבנה מסוכן? מי אחראי לטיפול? והאם ניתן להתנגד לכך? 

מהו מבנה מסוכן? 

כאשר מתייחסים להגדרת מבנה מסוכן מתייחסים לבניין, המכיל ליקויים במעטפת החיצונית שלו או בחדר המדרגות. ליקויים אלו עלולים ליצור סכנה לציבור כמו נפילת אבנים רופפות, מרפסות או מעקות רופפים, ונפילת ברזל שמשמש להחזקת המבנה, שכן קיימות דרגות סיכון במבנה.

למעשה לא מדובר בליקויים שקיימים בתוך הדירות, אלא בליקויים הקיימים במבנה החיצוני של הבניין, לכן זו אחת הסיבות שדורשים מכל דיירי הבניין לממן את הטיפול בליקויים הללו. 

עובד בעבודה בגובה

דרגות במבנה מסוכן

קיימות שלושה דרגות הקובעות מהו מבנה מסוכן: 

  • מסוכנות נמוכה- מבנה מסוכן זה הוא בהגדרת המסוכנות הנמוכה ביותר, כלומר המבנה הינו יציב, אך יש סכנה כי חלקים ממנו עלולים ליפול על עוברי אורח או על בניינים סמוכים. הטיפול במבנה זה הוא חיזוק וטיפול במקומות מועדים, ולא צריך להרוס אותו.

 

  • מסוכנות בינונית- מבנה מסוכן זה הוא בהגדרה השנייה לגבי סכנת המבנה. כאשר מתייחסים אל מבנה זה מתייחסים כי מבנה זה או חלקים ממנו אמור להוות סכנה ממשית למחזיקים או למבנים הסמוכים. את המבנה הזה יש להרוס או לאטמו כיוון שלא ניתן לשפץ אותו דרגה מסוכנות מיידית.

 

  • מסוכנות גבוהה- מבנה מסוכן זה הוא בדרגה השלישית והחמורה ביותר, שמדובר במבנה שיכול ליפול על הדיירים או בניינים אחרים בשכונה מיידית. 

 

יש להרוס אותו מיד כאשר בניין כזה מותר, מבחינה חוקית, להרוס את הבניין מיד, ולפנות את הדיירים ממנו בסיוע המשטרה. 

איך מטפלים במבנה  מסוכן? 

האחראי על הטיפול במבנה מסוכן הוא מהנדס בניין עם רישיון, האחראי לעבור בכל איזור בבניין, ולבדוק את מצבו הכולל במידה והוא ימצא ליקויים שונים, העלולים לגרום לסכנה, כמו למשל נפילת אריחי הבניין מרפסות רופפות, ועוד, יש לגשת בדחיפות אל קבלן על מנת להסעיר את הצו. הקבלן יקבל רשימה של כל  הליקויים ויבצע את התיקונים, כמו שצריך, בזמן קצוב, על מנת שדיירי הבית יוכלו לשוב אליו במהירות. 

מי רשאי לטפל במבנה? 

לאחר קבלת תוכנית השיפוצים, מחפשים קבלן מורשה, כלומר קבלן שיש לו רישיון מטעם משרד התמ"ת, רשאי לתקן את הלקויים הללו. כאמור לא כדאי למהנדס האחראי על הטיפול בבניין להסתמך על חובבן כי במידה והלקויים לא יטופלו כמו שצריך הם עלולים לגרום לקריסת הבניין, כמו כן על המהנדס לעקוב אחר התהליך מתחילתו ועד סופו והוא חותם על כך כי הבניין כשיר ומתוקן. 

ביטול צו מבנה מסוכן

ברגע שכל הלקויים תוקנו מהנדס, קונסטרוקציה יגיע ויבדוק, שאכן כל החלקים תוקנו, וייתן אישור סופי מטעם הקבלן, וכך האישור יימסר אל העירייה למחלקת הנדסה אזרחית, שנתנה את הצו, ולאחר מכן יגיע מהנדס מטעם העירייה לבדוק זאת. במידה והוא יתרשם כי המבנה אינו מסוכן, הוא יבטל את הצו והדיירים יוכלו לגור בו, ולהנות מבניין יפה בבטחה רבה מאד.

הדרכת בטיחות

מה היה לנו בכתבה:

מחירון עבודות סנפלינג

סוג העבודה תיאור עבודה + הערות טווח מחירים ליום עבודה/בניין לפי קומות הערות הקשורות למחיר
מחיר ביצוע עבודות תחזוקה כלליות בגובה עבודות כמו למשל ניקיון חלונות בגובה, חיזוק מערכת איטום, תיקון או החלפה של מרזבים ועוד… 2,800-5,000 ליום עבודה.
מחיר תוספת איש צוות לעבודות תחזוקה כלליות בגובהלעתים על פי החוק, נדרש להוסיף איש צוות כאשר המחיר נקבע לפי שעה או לפי יום עבודה. 600-800 ש“ח ליום עבודה.
מחיר הרחקת יונים מבנים עד 10 קומותהתקנת רשתות או פתרון אחר להרחקת יונים בגובה. 2,800-5,000 לבניין של 6-10 קומות.
מחיר הרחקת יונים לגורדי שחקים מבנים עד 16 קומותהתקנת רשתות או פתרון אחר להרחקת יונים בגובה. 1,400-3,000 עבור יום עבודה. העלות להרחקת יונים משתנה ומחושבת לפי מ“ר רשת קבועה בשילוב המחיר לעבודות סנפלינג בגובה.
מחיר התקנת מרזבים למבנים עד 10 קומות העבודה כוללת תהליך איטום של מרזב ישן קיים, פתיחת סתימות, תיקון חורים, התקנה של סלים וחידוש מרזב. 8,000-12,000 ש“ח
מחיר ניקוי חלונות באמצעות סנפלינג או שטיפה של החזית העבודה מתבצעת באמצעות לחץ מים גבוה עם מכשיר המכונה גרניק.2,800-5,000 ליום עבודה.
מחיר תיקונים של טיח במשטח מיוחדהעבודה כוללת סיתות של טיח רופף, הכנת והוספת שליכט שחור. 130-180 ש“ח למ“רעבור משטחים שאינם מישוריים, המחיר עולה בהתאמה.
מחיר מריחה של שפכטל מעל קירות.העבודה מתבצעת על קירות בטון או קירות טיח עם שפכטל אקרילי80-100 ש“ח למ“רהמחיר מתייחס ליישום של שתי שכבות ותהליך החלקה.
מחיר עבור חיזוק אריחי שיש או עיגון שלהם העבודה מתבצעת לפי מפרט. נדרש מהנדס לביצוע ההליך. מחיר המהנדס לא כלול בעלות הפרויקט. 120-180 ש“ח למ“רהמחיר תלוי בשיטה שבה מעגנים או מדביקים את האריחים. המחיר עולה בהתאם למספר העוגנים הנדרשים לחיזוק.
מחיר להשלמה של לוחות אבן החסרים בבנייןהתהליך כולל קידוח של האריחים וקידוח התשתית של הבטון, הוספת דיבלים, ברגים לעיגון, חיזוק, הסתרה וכדומה. 3,800-8,000 ש“ח לחיזוק של עד 40 ברגים.
מחיר עבודות הקשור להשלמה/החלפה של לוחות אבן •   השלמת לוחות אבן באופן נקודתי עד 40 ס“מ
•  החלפת לוחות אבן או לוחות שיש פגועים כולל פירוק ועיגון מחדש
•   מילוי או חידוש של מישקים בין האריחים ומעל החזיתות - שימוש ברובה
•   מילוי ואיטום של פוגות בין האריחים עם תערובת סמנטית
•   חידוש ואיטום הפוגות בין האריחים עם דבק פוליאורתני

170-250 ש“ח עבור יחידה או 40-80 ש“ח עבור מ“רהמחיר משתנה בהתאם לסוג העבודה, כמות הלוחות שיש להשלים או לתקן, סוג החומרים שבוחרים וכדומה
מחיר צביעת קירות חוץשימוש בצבע אקרילי- העבודה כוללת יישום מריחת שכבת היסוד בתהליך מריחה או התזה30-50 ש“ח למ“ר
מחיר צביעת קירות חוץשימוש בצבע גמיש - העבודה מתבצעת מעל טיח או מעל בטון חשוף בתהליך מריחה או התזה50-70 ש“ח למ“ר
מאמרים אחרונים שיעניינו אותך

יתרון בזמן השכרת פיגומים

השכרת פיגומים הינו שירות המאפשר השכרת פיגומים וכלים נוספים לבנייה. חברות השכרת פיגומים עוזרות לכם לחסוך כסף וזמן על ידי כך שהן מספקות לכם את

תהליך ייצור ארונות חשמל

ארונות חשמל הם המרכיב העיקרי במתקן חשמלי. הם משמשים כדי לספק מיקום בטוח להפצה וחיבור של חיווט חשמלי, כבלים ומפסקי חשמל. ייצור ארונות חשמל הוא

הקושי של פינוי אסבסט מבתים

אסבסט הוא חומר מסרטן שנאסר במדינות רבות. פינוי אסבסט מבתים הכרחי כדי למנוע סיכונים בריאותיים מסוכנים. קיימות מספר דרכים לפינוי אסבסט מבתים, כולל פינוי ידני

השאירו פרטים
ונחזור תוך פחות מ-24 שעות
תהליך ייצור ארונות חשמל

ארונות חשמל הם המרכיב העיקרי במתקן חשמלי. הם משמשים כדי לספק מיקום בטוח להפצה וחיבור של חיווט חשמלי, כבלים ומפסקי חשמל. ייצור ארונות חשמל הוא

קרא עוד »
הקושי של פינוי אסבסט מבתים

אסבסט הוא חומר מסרטן שנאסר במדינות רבות. פינוי אסבסט מבתים הכרחי כדי למנוע סיכונים בריאותיים מסוכנים. קיימות מספר דרכים לפינוי אסבסט מבתים, כולל פינוי ידני

קרא עוד »